WhatsApp
PAYLAŞ
KAYDIR

BLOG

Uluslararası ölçekte projeler için yeterli, güvenilir bir kuruluş olarak alanımızda ülkemizin bilgi ve deneyim birikimine katkıda bulunmaktır.

İç Mimarlık Nedir ?

  • 155 Görüntüleme

İÇ MİMARLIK NEDİR?

Öncelikle iç mimarlık bir meslekten çok konudur.

İç mimarlık terimi, son yıllarda iç tasarımcılara düşen görev ve sorumlulukların artması sonucu ortaya çıkmıştır. İç mimarlık eğitimindeki altyapının gelişmiş ve bilgisayar destekli çizim programlarının (CAD) kullanımı yaygınlaşmıştır. Günümüzde birçok üniversitenin iç mimarlık bölümünde yapıların teknik özelliklerine yönelik dersler verilmekte ve iç mimarlık ile mimarlığı ayıran çizgiyi bulanıklaştırmaktadır.

İç mimarların özellikleri kendi içlerinde de alt gruplara ayrılmaktadır. Bazı iç mimarlar dekor, mobilya ve küçük projeler ile ilgilenirken, diğerleri büyük projelerde daha teknik konularla, estetik ve artistik kavramaların ışığında çalışmalarını devam ettirmektedir. Bu durum kişinin aldığı eğitim ve seçtiği çalışma tarzı ile ilgilidir.

İç mimar, bir yapının iç alanının tasarımını, insan ölçeğinde, insanı etkileyen tüm faktörleri göz önüne alarak; malzeme, detay, elektriksel altyapı, tesisat, aydınlatma, havalandırma, ergonomi, mekanın fonksiyonu ve mekandaki sirkülasyon alanlarında tasarlayan kişidir. İç mimar tasarım sürecinden itibaren, projenin tamamlanmasına, son dokunuşlara kadar geçen süreci tasarlayan, takip eden ve yöneten kişidir.

Modern toplumun değişen ihtiyaçları, iç mimarların, mimari bir eğitimsel altyapısı olmasını zorunlu kılmıştır. Özellikle perakende sektöründe, yapı ana kabuğunu koruyarak sık sık değişmekte ve yeni tasarımlarla kendini göstermektedir. Bu tür yenileme projeleri iç mimarinin gerçek çalışma alanıdır.

Basit ve geniş anlamda, iç mimarlık, bir yapının sanatsal ve teknik olarak ele alınmasıdır.

01.
Copyright © 2021. mimarim.net Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
ÜSTE ÇIK