WhatsApp
PAYLAŞ
KAYDIR

BLOG

Uluslararası ölçekte projeler için yeterli, güvenilir bir kuruluş olarak alanımızda ülkemizin bilgi ve deneyim birikimine katkıda bulunmaktır.

Mimari Çizim Nasıl Yapılır ?

  • 44 Görüntüleme

Mimari çizim yaparken yapının ölçüleri alınmalıdır. Ölçüler, bir çizim programı kullanılarak veya el ile ölçüm yapılarak alınabilir.

 

1. Plan çizin: Mimari çizimlerde, yapının planı önemlidir. Bu nedenle, yapının planı çizilerek, hangi mekanların nerede olduğu belirlenir. Plan çiziminde, duvar çizgileri, pencereler, kapılar ve benzeri detaylar dikkate alınır.

 

2. Perspektif çizin: Mimari çizimlerde, yapının nasıl göründüğünü göstermek için perspektif kullanılır. Perspektif çizimi yaparken, yapının hangi açıdan görüleceği belirlenir ve bu açıdan çizim yapılır.

 

3. Detaylar ekleyin: Mimari çizimlerde, yapının detayları da önemlidir. Örneğin, duvar kaplamaları, pencereler, kapılar ve benzeri detaylar çizimlere eklenir.

 

4. İşlevsellik dikkate alın: Mimari çizimler, yapının işlevselliğini de göstermelidir. Bu nedenle, çizimlerde yapının hangi mekanlarının olduğu, bu mekanların nasıl düzenleneceği ve benzeri konular da dikkate alınır.

 

5. Estetik dikkate alın: Mimari çizimler, yapının estetiğini de göstermelidir. Bu nedenle, çizimlerde malzeme seçimi, renkler ve benzeri estetik detaylar da dikkate alınır.

 

Bu adımlar izlendiğinde, doğru ve işlevsel bir mimari çizim yapılmış olur.

01.
Copyright © 2021. mimarim.net Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
ÜSTE ÇIK