WhatsApp
PAYLAŞ

Boşlukta'ki Beyaz Ev

Gün ışığının güçlükle girebildiği meşe ağaçlarının arasındaki daracık yoldan ilerleyip, derin meşe ...

DETAYLAR
Proje Detayları Boşlukta'ki Beyaz Ev PROJESİNİN BİLGİLERİ
  • TARİH : 2020
  • PROJE : Boşlukta'ki Beyaz Ev
  • PROJE SAHİBİ : Furkan Rençber
  • KONUM : Tekirdağ Merkez/Tekirdağ
0
1

Açıklama

Gün ışığının güçlükle girebildiği meşe ağaçlarının arasındaki daracık yoldan ilerleyip, derin meşe ormanıyla çevrili parlak ışıkla dolu bir boşluğa varmıştık. Kuzeye doğru hafifçe yükselerek uzanan sürülmüş toprak yüzeyin üzerinde hiçbir şey yoktu. Boşlukla, ormanın tıklım tıkış doluluğu arasındaki gergin, sert ilişki; boşlukta patlayan, ormanın içinde neredeyse kaybolan ışıkla iyiden iyiye artıyordu. Boşluğa girdiğimiz aralık gözden kaybolmuş, yalnızlık duygusu artmıştı. Kuru toprağın içinde, toprak kadar çok, küçük beyaz taşlar yoğun ışık altında beyazlığı yayıp çoğaltıyordu. Orman bütün sesleri yutuyor, ışık bütün görüntüleri siliyordu.
            Sert kuzey rüzgârıyla başa çıkabilmek için kuzeye yerleşip bütünüyle kapansak, güneye doğru inen boşluğu bütünüyle görsek diye düşünürken, tedirginlikle, dört bir yana bakmak yerine ‘sağlam’ bir duvara yaslanıp, geniş bir açıyla önümüze bakmanın huzurunu da aradığımızı fark etmiştik.
            Yapıyla arazi arasındaki sert ilişki; ormanla arazi arasındaki gerilimin tekrarı.Yapının beyazlığı, şimdi artık çimle kaplandığı için görünmez olan toprağın beyazlığının anısı. Sessizlik; sakinlikle sürüyor.

TÜM PROJELER
Copyright © 2021. mimarim.net Her Hakkı Saklıdır. kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması halinde yasal haklarımız işletilecektir.
ÜSTE ÇIK